P D T
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 



Nadwaga

Go down

Nadwaga Empty Nadwaga

Pisanie  Selwira Pią Wrz 17, 2010 11:43 am

Problemy z nadwagą


Może i wiemy, dlaczego Amerykanie – i nie tylko - są coraz grubsi i coraz częściej chorują w związku ze swoją otyłością. Być może problem zaczyna się o wiele wcześniej niż w chwili, kiedy wrastamy w kanapę z torebką chipsów w dłoni.

Coraz więcej naukowców ostrzega, że kłopoty nierzadko zaczynają się już w życiu płodowym, kiedy ciężarna matka tyje bardziej, niż to potrzebne, by wydać na świat zdrowego, w pełni dojrzałego noworodka. Zbytni przyrost wagi podczas ciąży, o którym mowa w najnowszych badaniach, może być przyczyną rodzenia się ponadprzeciętnie dużych dzieci, już od życia płodowego zaprogramowanych tak, by dopadła je nadwaga. A to z kolei podnosi u nich ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i nowotworów.

Ośrodek amerykańskiej National Academy of Sciences, Instytut Medycyny, ogłosił w zeszłym roku, że ponad jedna trzecia kobiet z wagą w normie oraz ponad połowa tych z nadwagą i otyłych tyje w ciąży bardziej, niż powinna. W sumie „mniej niż 40 procentom kobiet przybywa w czasie ciąży jedynie zalecana liczba kilogramów” – zwracają uwagę dr Sylvia R. Karasu i dr T. Byram Karasu w książce „The Gravity of Weight”.

Wcale nie geny

Choć w przypadku tuszy niektórych ludzi geny mają znaczenie, to jednak nowe badania dowodzą, że bynajmniej nie genetykę należy winić za to, że dzieci rodzą się zbyt grube. Chodzi raczej o fakt, że oprócz przybierania na wadze w ciąży ponad zalecaną normę, coraz więcej kobiet zaczyna obrastać tkanką tłuszczową jeszcze przed poczęciem.

Wpływ genów naukowcy oceniali porównując kolejne ciąże ponad pół miliona kobiet. Analizy pod kierunkiem Janet Currie, ekonomistki z Columbia University, oraz dr Davida S. Ludwiga ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie pozwoliły wskazać logiczny związek pomiędzy liczbą dodatkowych kilogramów w ciąży, a wagą rodzonych dzieci.

U kobiet, które w trakcie donoszonej terminowo, pojedynczej ciąży przytyły ponad 24 kilogramy, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka ważącego cztery lub więcej kilo było ponad dwa razy większe niż dla kobiet, którym przybyło tylko 8-10 kg. Z każdym kilogramem przybranym przez matki w ciąży waga dziecka zwiększała się o 7,35 grama.

Ponieważ waga urodzeniowa pozwala zwykle przewidywać przyszły wskaźnik masy ciała, „odkrycia te pozwalają sądzić, że nadmierny przybór wagi w ciąży może zwiększyć długoterminowe ryzyko pojawienia się u potomstwa chorób związanych z otyłością” – piszą badacze w publikacji w internetowej wersji „Lancet”.

Celem ich analiz było ustalenie wpływu genów na wagę urodzeniową. Badanie polegało na porównywaniu przyrostu wagi ciążowej mężatek i wagi urodzeniowej dzieci z ich kolejnych, następujących co kilka lat (w takim wypadku rośnie prawdopodobieństwo, że ojciec kolejnych dzieci jest ten sam) ciąż. Naukowcy nie wiedzieli co prawda, ile kobiety ważyły przed każdą z ciąż.

Selwira
Selwira

Liczba postów : 4
Punkty : 148443
Reputation : 0
Join date : 08/09/2010
Age : 52
Skąd : Zittau (Koło granicy z Polską przy Sieniawce)

Więcej
: Pusty
: 0

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach